مقالات

آشنایی با سقف های کشسان

سقف های کشسان از گونه های سقف های کاذب دکوراتیو می باشد که به صورت کاملا معلق بر روی سقف اصلی نصب می شود . این سقف شامل دو بخش اصلی می باشد: قاب ریلی پروفیل دور و پارچه پوششی سبک وزن که در درون پروفیل دور توسط هارپون (که به دور پارچه جوش التراسونیک شده) قفل می‌شود.

از مزایای این سقف ها امکان چاپ و نورگذر بودن متریال و فرم دهی خاص آن است. پوشش های کشسانی نه تنها برای سقف، برای پوشش دیوارها، پنل های خورشیدی شناور، نمایشگاه ها و حتی ساخت اشکال سه بعدی نیز بکار گرفته می شود. بدلیل خاصیت کشسانی با هر نوع شکل و فرمی در سقف ها هماهنگ می شود و توسط آن می توان در سقف، طرح و شکل های متنوعی ایجاد کرد. لازم به ذکراست سقف‌های کشسان پوششی دائمی محسوب نمی‌شوند و در صورت نیاز می‌توان آن‌ها را جدا کرد و به مکان دیگری انتقال دارد .

سقف‌های کشسان دارای ساختاری از جنس پی وی سی می‌باشند. پی وی سی ساختاری بسیار مقاوم محسوب می‌شود و تغییرات بسیار کمی را با گذشت زمان و تغییرات محیطی متحمّل می‌شود. همچنین امکان چاپ طرح‌های دلخواه بر روی آن‌ها وجود دارد و استفاده از سیستم نورپردازی در کنار این نوع پوشش‌ها برای بهبود زیبایی سقف می‌تواند نتایج زیبایی را پدیدار کند. علاوه براین یکی از مهمترین ویژگی های این نوع سقف در مواقع آتش سوزی است، پارچه‌های کشسان به دلیل وجود کلر فراوان آتش نمی‌گیرند و تنها در اثر حرارت در خود جمع می‌شوند. در واقع باعث گسترش آتش سوزی نمی شوند. جنس سقف های کشسان از پارچه ای است که 5% آن را پلاستی سایزر، 5% مواد های افزودنی مجاز و 90% pvc تشکیل شده است. دلیل کشسانی بودن این سقف ها بر اثر 5% پلاستی سایزر موجود در آن ها می باشد.

هر متر مربع این سقف حدود نیم کیلوگرم وزن دارد و قابلیت تحمل حدود 200 کیلوگرم را دارد. بنابراین می توان به مقاومت بالا در برابر فشارهای زیاد اشاره نمود. بر فرض مثال در هنگام وقوع زلزله این سقف کاذب از ریزش سقف جلوگیری می کند و این یکی از مزایای بسیار خوب سقف های کشسان به حساب می آید.

مزایای سقف کشسان

 • ضدآب بودن پوشش‌ها
 • تمیز کردن آسان و ساده
 •  در گذر زمان دچار افت کیفیّت و افت رنگ
 • در برابر ضربات ناگهانی مقاوم بوده و انعطاف خوبی از خود نشان می‌دهند.
 • ضد گرد و غبار و آنتی باکتری بودن به دلیل وجود زینک اکساید
 • قابلیت جا به جایی و امکان تعمیر و تعویض
 • نصب و اجرای سریع و عدم نیاز به زیر سازی
 • امکان نورپردازی
 • ضد رطوبت و قابلیت استفاده در محیط های مرطوب همانند حمام، سرویس های بهداشتی و استخر ها
 • پوشاندن لوله کشی، سیم کشی و خرابی های موجود در سقف
 • مقاوم در برابر احتراق و آتش سوزی
 • تحمل وزن بالا
 • ساخته شده مواد قابل بازیافت و دوستدار محیط زیست
 • قابلیت شستشوی آسان
 • عایق صدا
 • امکان چاپ در طیف رنگی مختلف

انواع سقف کشسان

فارغ از رنگ ها و طرح های متنوعی که در ساخت پارچه های سقف کشسان بکار می رود. در حال حاضر انواع مختلفی از آن ها در بازار موجود می باشد که اغلب براساس جنس که در ساخت آنها بکار رفته در انواع و مدل های مختلف تقسیم بندی خواهند شد.

انواع سقف کششی از نظر شکل ظاهری

سقف کشسان از نظر شکل ظاهری به شش دسته متنوع تقسیم بندی می شود :

 • سقف کشسانی تخت
 • سقف کاذب کشسانی چند طبقه ای
 • سقف کشسان سه بعدی گنبدی
 • سقف کشسان سه بعدی مخروطی
 • سقف کشسان سه بعدی قوسی
 • سقف کشسان سه بعدی موج دار

سقف کشسانی تخت

سقف های کشسان در فرم کلاسیک به صورت تخت اجرا می شوند. سقف کاذب کشسانی تخت امکان ایجاد هرگونه حفره ای جهت نصب انواع لامپ ال ای دی و لامپ SMD ، انواع لوستر ها ، دریچه های سیستم تهویه مطبوع و تعویض هوا و انواع سنسورها از جمله سنسور تشخیص حرکت ، سنسور روشنایی و اجزای سیستم اعلام حریق را فراهم می سازد. این نوع سقف پارچه ای کشسان می تواند به عنوان سقف کاذب فضاهایی با شکل های مختلف که دارای ستون ها ، لوله های تاسیسات و زوایای غیر هندسی متفاوت هستند نصب شود.

سقف کشسان طرح دار چند طبقه ای

رایج ترین نوع سقف کشسان ، نوع چند طبقه ای است که در طرح و شکل های متنوعی طراحی و اجرا می شود. در سقف کاذب کشسان چند طبقه ای براساس سلیقه طراح و نیاز فضا امکان ایجاد طبقات مختلف فراهم است. با استفاده از سقف کشسان امکان تقسیم بندی فضا به قسمت های مختلف وجود داشته و می توان یک فضای یکپارچه را به چند خرده فضا با کاربری های مختلف تبدیل نمود. همچنین قسمت هایی از سقف که تاسیسات بر روی آن عبور می کند با تغییر ارتفاع سقف کشسان پوشانده می شود. این امر موجب می شود تا از فضای مفید اتاق به صورت بهینه استفاده شود. یکی از مزایای چند طبقه ای بودن این نوع از سقف کاذب ، باز بودن دست طراح برای انتخاب مصالحی با رنگ ها و بافت های متنوع در طراحی می باشد.

سقف کشسان سه بعدی گنبدی

سقف کشسان سه بعدی گنبدی دارای فرم سه بعدی بوده و به دو فرم فرو رفته یا کنگره ای برجسته نیز می تواند اجرا شود. با تغییر قطر و یا عمق این کنگره ها امکان ایجاد احجام متنوع و نامحدود در سقف کشسان سه بعدی فراهم می گردد. همچنین می توان سقف سه بعدی گنبدی با انواع سقف تخت ترکیب و اجرا نمود.

سقف کشسان سه بعدی مخروطی

توسط سقف کشسان سه بعدی مخروطی وارونه می توان با خطوطی نرم ستون ها را به سقف اصلی متصل نمود این امر به استفاده بهینه از ستون های سازه برای طراحی دکوراسیون داخلی فضا کمک شایانی می کند. همچنین می توان اشکال و احجام متنوع و غیر هندسی را به راحتی با سقف کشسان سه بعدی مخروطی طراحی و اجرا نمود. تکنولوژی تولید حجم مخروطی شکل با استفاده از پارچه کشسان حتی در فضاهایی که فاقد ستون سازه ای هستند می تواند به عنوان یک عنصر دکوراتیو ، تراز پایه را به تراز سقف با خطوطی نرم و زاویه دار وصل نماید.

سقف کشسان سه بعدی قوسی

برای اتصال دیوار ها به سقف با خطوطی نرم از سقف کشسان سه بعدی قوسی استفاده می شود  و یک فضای یکنواخت مکعبی را توسط خطوط قوس دار به فضایی جذاب و دلنشین تبدیل نمود. با کنار هم قرار دادن چند قطاع از سقف سه بعدی قوسی سقف گنبدی منظمی ایجاد می شود. در صورتیکه نشتی در لوله های تاسیساتی بالای سقف کاذب کشسان رخ دهد ، قوسی بودن و ضد آب بودن پارچه پی وی سی سقف از نشت آب بر روی کف و مبلمان جلوگیری می کند.

سقف کشسان سه بعدی موج دار

سقف کشسان سه بعدی موج دار یکی از انواع سقف کاذب های ترکیبی متشکل از منحنی ها و اشکال پیچیده است. شعاع و ارتفاع منحنی های این سقف کاذب سه بعدی می توانند در اندازه های متفاوت اجرا شوند. امواج و منحنی های سقف سه بعدی کشسان موج دار می توانند در محور ها و ابعاد مختلف طراحی شوند و احجام متنوعی را ایجاد نمایند.

انواع سقف کششی از نظر جنس

 • سقف کشسان ترنسپرنت
 • سقف کشسان لاکر
 • سقف کشسان آینه ای
 • سقف کشسان چاپی
 • سقف کشسان مات
 • سقف کشسان ساتن (نیمه شفاف)
 • سقف کشسان آکوستیک

سقف کشسان ترنسپرنت

این نوع سقف کششی بیشترین میزان عبور نور را در بین انواع سقف کشسانی داراست. با نورپردازی مختلف در پشت این سقف ها می توان به جلوه های زیبایی از نور و رنگ در فضا دست پیدا کرد. ویژگی و مزیتی که این نوع از سقف ها به همراه دارد، میزان عبور نور از آن است که با توجه به متریال و اجزا سازنده به چیزی حدود 85 درصد می رسد.
بنابراین در جایی که هدف استفاده از سقف کششی، علاوه بر کمک به طراحی داخلی، تأمین روشنایی محیط نیز باشد، استفاده از سقف کشسان ترنسپرنت گزینه بسیار خوبی است. از این نوع سقف کاذب می توان برای نورپردازی و دیزاین واحدهای تجاری، فروشگاه ها، واحدهای مسکونی و حتی مراکز بهداشتی و درمانی نیز استفاده کرد. همانطور که پیشتر اشاره شد این سقف ها داری خاصیت آنتی باکتریال و ضد رطوبت هستند و در برابر گرمای زیاد شعله ور نمی شوند. بنابراین می توان در سقف آشپز خانه و سرویس های بهداشتی نیز از آن ها استفاده کرد.

سقف کشسان لاکر

عبور نور از این نوع سقف کشسان بسیار کم است و در مقابل دارای خاصیت انعکاسی و بازتاب نور می باشد. بنابراین نورپردازی در پشت آن انجام نمی شود. نورپردازی را می توان در اطراف یا روی این سقف کاذب انجام داد. همچنین امکان استفاده ترکیبی از این نوع سقف و چراغ خطی بطور همزمان میسر است. در رنگ های متنوعی به بازار عرضه شده است که برای طراحی و هماهنگی با دکوراسیون داخلی آزادی عمل خوبی در اختیار طراحان و معماران داخلی قرار می دهد. متریال این نوع از سقف ها به گونه ای است که به راحتی می توان از آن به عنوان دیوارپوش نیز استفاده نمود. چه بسا که در حال حاضر بسیاری از معماران و طراحان دکوراسیون داخلی به جهت همسان سازی دیوار و سقف و ایجاد جلوه ای زیبا به سراغ استفاده از آن می روند.
سقف کشسان لاکر در برابر رطوبت مقاومت بالایی از خود نشان می دهد و حتی رنگ و شکل خود را حفظ می کند. به عبارت ساده تر، ضد آب بوده و همین مسئله بهره گیری از آن را در شهرهای مرطوب پرطرفدار کرده است. برای استفاده در سقف استخرها گزینه بسیار مناسبی است که همراه با نورپردازی فیبر نوری و یا استفاده از کریستال بر روی آن می توان زیبایی و جلوه های بصری استفاده از این نوع سقف را چندین برابر کرد. در حالتی که نورپردازی فیبر نوری بر روی سقف کشسان لاکر انجام می شود بهتر است از رنگ مشکی این نوع سقف استفاده شود. چرا که شبیه سازی آسمان شب یا آسمان مجازی در این حالت بهتر صورت می گیرد. تداعی آسمان شب به ایجاد حس آرامش و راحتی در فضاهایی مانند استخرها، اتاق خواب، سالن های ماساژ و مدیتیشن کمک شایانی می نماید.

سقف کشسان آینه ای

این نوع از سقف های کاذب به میزان بالایی نور محیط را منعکس می کند و در واقع عملکرد آن شبیه آیینه است. استفاده از آن در سقف ها باعث می شود فضا بزرگتر به نظر برسد. اغلب در فضاهایی مورد استفاده قرار می گیرند که از نورگیری بالایی برخوردار نیست. در مکانی هایی که از آینه کاری در طراحی داخلی استفاده شده، پوشش سقف با این متریال به هماهنگی هر چه بیشتر فضا کمک خواهد کرد. علاوه بر این، نصب آن نسبت به انجام آینه کاری سقف، بسیار راحت تر و ایمن تر خواهد بود. در مکان هایی با معماری کلاسیک، موزه ها و… می توان از این نوع سقف ها استفاده کرد. چرا که طراحی داخلی این نوع فضاها دارای جزییات و المان های متنوعی (مانند آب نما) است که نمود و انعکاس آن ها در سقف به زیبایی و هارمونی هر چه بیشتر فضا کمک خواهد کرد.

سقف کشسان چاپی

شما در این نوع از سقف ها می توانید هر طرحی را که دوست دارید بر روی آن چاپ و اجرایی کنید. طیف بالایی از سلیقه ها را پوشش می دهد و چه بسا که کاربردهای مختلفی هم دارد. بیشتر افراد این نوع سقف ها را با طرح های آسمان مجازی آن می شناسند که طرفداران زیادی هم دارد. قبلاً آسمان مجازی در تایل های 30*30 یا 60*60 و از جنس طلق و پلکسی کار می شد. اما امروزه با روی کار آمدن سقف های کشسان چاپی استفاده از آن ها توجیه چندانی ندارد. در این سقف کشسانی میزان عبور نور نسبت به سقف کشسان ترنسپرنت کمتر است. بنابراین نورپردازی پشت سقف بیشتر به منظور جلوه طرح چاپ شده بر روی آن و تأکید بر جنبه دکوراتیو و تزیینی آن انجام می شود. طرح های کهکشانی نیز از طرح های چاپی محبوب و پرطرفدار این نوع سقف کاذب است. استفاده از طرح سقف کهکشانی بدلیل جذابیت بالا، برای اتاق کودکان و نوجوانان بسیار مورد استقبال آنان قرار می گیرد. استفاده از این سقف ها با طرح آسمان مجازی و کهکشانی بر روی استخرها نیز بسیار مرسوم است. همچنین در فضای آشپزخانه، سرویس بهداشتی، مطب ها و یونیت های دندانپزشکی نیز می توان از انواع طرح های آن استفاده کرد. اگر طرح خاصی روی دیوارها و یا کف فضا کار شده باشد امکان چاپ آن بر روی این سقف امکان پذیر است.

سقف کشسان مات

کمترین میزان عبور نور و انعکاس در این سقف نسبت به سایر انواع سقف کشسان وجود دارد. بنابراین نورپردازی در پشت آن صورت نمی گیرد. این نوع سقف کاذب، طرفداران خاص خود را دارد. به ایجاد حس خلوت و آرامش در فضا بسیار کمک می کند. بیشتر مورد توجه دوستداران سبک مینیمال و کلاسیک قرار می گیرد. در جایی که که از دکوراسیون آنتیک استفاده شده باشد برای نمود بیشتر اشیاء و دکوراسیون و کمک به ایجاد حس نظم و ساده تر شدن فضا، از این نوع سقف می توان استفاده کرد.

سقف کشسان ساتن (نیمه شفاف)

سقف کشسان ساتن یا همان سقف نیمه شفاف مابین سقف کشسان مات و سقف کشسان براق است زیرا هم خاصیت مات بودن و هم خاصیت براق بودن را دارد همچنین میزان عبور نور در آن نسبی است و با ضخامت 15، 18و 25میکرون موجود است.
این نوع سقف کشسان مناسب هرگونه دکوراسیون و طراحی داخلی است و درخشش صدفی دارد. سقف کششی ساتن با دستگاه یووی قابل چاپ است. این نوع پارچه بهترین گزینه برای چاپ طرح، نقش و تصویر مورد نظر مشتری است به همین دلیل مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته و طرفداران بسیاری دارد.

سقف کشسان آکوستیک

سقف پارچه ای کشسان آکوستیک ظاهری مشابه با دیگر انواع سقف کاذب کشسان دارد با این تفاوت که در سرتا سر پارچه پی وی سی آن سوراخ هایی وجود دارد و این حفره ها با مواد جذب کننده ی صوت پر شده اند. در بین انواع سقف های آکوستیک ، سقف پارچه ای کشسان آکوستیک با داشتن ظاهری مدرن و سهولت در ساخت، اجرا و نگهداری مزایای چشمگیری دارد همچنین از لحاظ هزینه نیز این نوع از سقف پارچه ای در سطوح بزرگ بسیار مقرون به صرفه تر است.

مراحل نصب سقف کشسان

یکی از مهم ترین نکات مرتبط به سقف کشسان، نصب آنهاست. باید بدانید برای نصب سقف کشسان و همچنین اجرای آنها به ابزارهای خاصی احتیاج است. از جمله این ابزارها باید به ابزار نگهدارنده پروفیل، مترهای لیزری، تراز سقفی، نگهدارنده های پارچه و کاردک های مخصوص، هیترها و کپسول های بادی با فشار بالا اشاره کرد
برای اجرا و پیاده‌سازی سقف کشسان از گرما استفاده می‌شود زیرا همان‌گونه که از نام این نوع پوشش مشخّص است، این سقف‌ها دارای خاصیّت کشسانی هستند و استفاده از گرما موجب تقویت این ویژگی می‌شود.
این نوع پوشش‌ها بر روی پروفیل‌هایی که از قبل بر روی دیوار‌های اتاق و یا محل اجرا قرار گرفته‌اند نصب می‌شوند و با استفاده از رابط‌هایی در جایگاه خود سفت می‌گردنند و نصب و راه اندازی آن‌ها مشکل خاصی را برای شما ایجاد نخواهد کرد.
در صورتی که نورپردازی در زیر پوشش سقف مدنظر نباشد این مراحل برای نصب دنبال می شود:
در مرحله ابتدایی، طرح مورد نظر به کمک یک کامپیوتر طراحی می شود تا بر روی پارچه قرار گیرد. برای نصب آن بر روی دیوار از پروفیل های آلومینیومی کمک گرفته می شود. این پروفیل ها با بهره گیری از تراز بر روی دیوار مورد نظر قرار داده می شوند و با پیچ محکم می شوند. مرحله بعد به درزگیری با کمک چسب ها ارتباط دارد.
در مرحله بعد سقف را بر روی پروفیل ها قرار داده و با گیره محکم می کنیم. در طول این فرآیند همواره باید هیتر روشن بوده و به پارچه حرارت وارد شود، که به کمک کاردک این سقف را می توان نصب کرد، مرحله آخر نور پردازی روی سقف و یا اطراف آن می باشد چرا که با نور پردازی جلوه زیباتری ایجاد می شود.

سقف کشسان متحرک

سقف کشسانی متحرک با استفاده از تکنولوزی تصویرسازی در پنل ال ای دی ، تصویرهای متحرک و زنده ای را روی سقف آسمان مجازی نمایش می دهد . این تصاویر می تواند شامل حرکت ابر و پرندگان در آسمان ، حرکت برگ های درخت و موج های دریا باشد و باعث آرامش خیال افراد شود. با توجه به اینکه سقف کشسان متحرک ، دارای قابلیت نمایش تصاویر انتخابی بر روی سقف است می تواند به عنوان یکی از متنوع ترین و جذاب ترین سقف های کاذب محسوب شود . این سقف کاذب متحرک بدون هیچگونه محدودیتی از جمله ابعاد ، شکل و یا تصویر متحرک به طراحی دکوراسیون داخلی فضاها با کاربری های مختلف کمک شایانی می کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *