پروفیل به معنای مقطع ثابت با طول معین است پروفیل ها مقاطع طویل و توخالی می باشند. این مقاطع با استفاده از ورق های فولادی و مطابق با استاندارد JIS G3466 ، DIN 59411  و DIN 2395 در انواع پروفیل های باز و بسته تولید می گردند. از ابعاد، اوزان و اشکال مختلف این محصول در مصارف صنعتی و ساختمانی استفاده می نمایند. مقاطع باز شامل تسمه، انواع تیرآهن، ناودانی و نبشی و… و مقاطع بسته شامل قوطی پروفیل مبلی، صنعتی، درب و پنجره، پنجره کرکره ای و… می شود. این مقاطع از لحاظ میزان سنگینی در سه گروه نیمه سنگین، سنگین و سبک قرار می گیرند. پروفیل های سبک یا قوطی مبلی مقاطع بسته، ظریف و تو خالی می باشند که مطابق با استاندارد  DIN 2394  و EN 10 219 ، با استفاده از ورق های روغنی و به شیوه نورد سرد تولید می گردد.انواع پروفیل های نیمه سنگین مقاطع طویل فولادی و توخالی هستند که به شیوه کشش، نورد سرد و آهنگری ساخته می شوند. مقاطع نیمه سنگین شامل قوطی، نبشی، ناودانی، سه پری و لوله است. پروفیل های سنگین یا پروفیل های صنعتی به شیوه نورد گرم تولید می گردد. از انواع صنعتی این مقاطع، لوله و مقاطع ساختمانی با وزن و ابعاد مختلف را می توان نام برد.  پروفیل های مرکب آخرین دسته از پروفیل های ساختمانی می باشند که از اتصال دو یا چند پروفیل سرد و گرم تهیه و تولید می شوند. پروفیل های نورد سرد برای انجام کارهای سبک ساختمانی مانند تیرهای تکیه گاهی برای سقف های کاذب و چهارچوب های درهای ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند. نحوه تولید پروفیل ها به دو شکل مستقیم و غیر مستقیم می باشد. در روش مستقیم به شکل تدریجی نوارها از بین قالبهای مخصوص حرکت داده می شود و به تدریج شکل گیری شده و در آخر بعد از جوش دادن دو لبه ورق، شکل نهایی تولید می شود. پروفیل در روش غیر مستقیم ابتدا تبدیل به لوله شده و سپس بعد از اعمال فشار به اشکال مختلف تبدیل خواهد گردید.

وزن پروفیل براساس ضخامت، طول و نوع ساختار محصول محاسبه میشود. برای محاسبه وزن پروفیل به صورت دستی از این فرمول استفاده می شود:

تعداد × طول به کار رفته بر اساس متر × وزن مخصوص پروفیل بر اساس کیلوگرم= وزن پروفیل (کیلوگرم)

وزن قوطی

این دسته از محصولات در ساختمان ها، اسکلت های فلزی و جرثقیل های دروازه ای و بلند مرتبه جایگزین مناسبی برای مقاطع دست ساز حاصل از ناودانی، تیرآهن و نبشی است. استفاده از قوطی (باکس )های فولادی نقش بسیار مهمی در کیفیت، استحکام و سبک سازی سازه های فولادی ایفا می کند. اکثر پروفیل هایی که توسط کارخانه تولید میشوند دارای اشکال مربع و مستطیل هستند. ضخامت قوطی از 1.5 تا 8 میلیمتر متغییر است. ضخامت، تاثیر مستقیمی در وزن قوطی دارد هرچقدر ضخامت قوطی بیشتر باشد وزن نیز بیشتر میشود.

پروفیل قوطی شامل انواع مقاطع بسته سبک و سنگین می باشند. برای محاسبه وزن قوطی پروفیل :

وزن ورق فولادی

ورق‌های فولادی همانطور که از نام آن‌‌ها مشخص است، نوعی ورق فلزی مسطحی می‌باشند که می‌توانند از هر فلزی ساخته شوند. ورق فولادی در انواع مختلفی همچون ورق سیاه، ورق آجدار و ورق اسیدشویی در بازار موجود است.

وزن پروفیل آلومینیوم

پروفیل های آلومینیوم از آلیاژهای قابل بازیافت تولید میشود که به دلیل قیمت مناسب، وزن کم ، چگالی پایین، ضد زنگ بودن و … مورد توجه سازندگان درب و پنجره قرار میگیرد.

وزن پروفیل UPVC

پروفیل UPVC از مواد ترمو پلاست و ترکیبی از مواد خام به همراه نمک طعام ساخته میشود. نکته بسیار مهم در پروفیل های درب و پنجره میزان عایق بودن آن و ممانعت از ورود و خروج صدا و دما می باشد که این میزان به  تعداد حفره های موجود در داخل مقطع بستگی دارد.

انواع پروفیل UPVCدرب و پنجره

  • پروفیل لنگه درب : ابعاد این پروفیل بزرگ است و برای تولید لنگه درب از آن استفاده میکنند.
  • پروفیل فریم: از این پروفیل برای ساخت کلاف پنجره استفاده میشود.
  • پروفیل میانی : از پروفیل میانی برای ستون پنجره و در برخی موارد برای فریم درب های بیرون بازشو استفاده میکنند.
  • پروفیل لنگه : از پروفیل لنگه برای بازشو پنجره استفاده میشود.
  • پروفیل لنگه کشویی: برای تولید ستون و لنگه پنجره های کشویی مورد استفاده قرار میگیرد.
  • پروفیل فریم کشویی: فریم کشویی برای تولید کلاف پنجره کشویی است.
  • پروفیل زهوار: وظیفه پروفیل زهوار نگه داشتن شیشه و پانل را دارد.
  • پروفیل پانل: پروفیل پانل یک صفحه با عرض 10 سانتی متر است که صفحات در هم قفل میشوند برای قسمت های پاخور مناسب است.
  • پروفیل اتصال قاب به قاب: هنگام اتصال چند پنجره به صورت صاف و پشت سرهم از پروفیل اتصال قاب به قاب استفاده میکنند.

محاسبه وزن لوله

لوله‌های فولادی یکی دیگر از مقاطع پرمصرف بازار هستند که شکل ظاهری آن‌ها به صورت استوانه‌ای توخالی و بلند است. شما برای محاسبه وزن لوله به قطر بیرونی و ضخامت آن نیاز دارید. ابتدا باید مساحت سطح مقطع لوله را بدست آورید.

جدول وزنی قوطی مربعی

جدول وزنی قوطی مستطیلی

جدول وزنی پروفیل آلومینیوم

جدول وزنی پروفیل لوله

نوشتن دیدگاه