خواص مکانیکی و شیمیایی، روش تولید، کارخانه تولیدکننده و بسیاری اطلاعات دیگر را میتوان از روی شناسنامه میلگردها و همینطور اطلاعاتی نظیر نوع و اندازه آج میلگرد، روش تولید آن،  قطر و کارخانه تولیدکننده میلگرد را از علائم حک شده روی میلگردها که شامل حروف انگلیسی و اعداد هستند دریافت کرد.؛ شناخت کامل این علائم امر بسیار مهمی است. بهتر است بدانید که بسیاری از میلگردهای تولیدی در کشور، به همراه کارت مشخصات محصول عرضه می‌شوند. در این کارت اطلاعات کاملی از فرآیند تولید محصول و حتی ترکیب شیمیایی و آلیاژی میلگرد ثبت شده است. اما در بسیاری از موارد نیز ممکن است محصول فاقد کارت شناسایی باشد و فقط همین علائم اختصاری حک‌شده بر روی میلگرد هستند که راهنمای شما خواهند

در جدول زیر حروف مشخص‌کننده‌ سایز آج میلگرد آمده است. به‌طور معمول، حروف مشخصه‌ی آج میلگرد قبل از آخرین حرف مندرج بر روی میلگرد قرار می‌گیرند. 

همانطور که گفته شد روش تولید میلگرد نیز از دیگر مواردی است که بر روی میلگرد حک می شود:

در کشورهای زلزله خیز از جمله کشور ژاپن استاندارد ملی JIS متناسب با فرآیند تولید از روش آلیاژسازی تعریف می گردد. در این کشورها اشاره ای به فرآیند تولید به روش ترمکس نشده است. در حقیقت می توان گفت که استفاده از محصول تولید شده با روش ترمکس توصیه نمی گردد.

در کشورهایی که از لحاظ زلزله خیزی امن تر می باشند مانند کشورهای اروپایی روش ترمکس برای تولید این محصول در آن ها مد نظر قرار می گیرد.

در کشور ایران هر دو روش تولید آلیاژسازی و ترمکس مورد توجه می باشد و در استاندارد ملی که برگرفته از چندین استاندارد مرجع (EN، DIN ، ژاپن، JIS، ASTM  آمریکا و IOS)  هر دو روش فوق ذکر گردیده است. باید توجه داشت که تولیدکنندگان این محصول ملزم به آگاهی دادن به مصرف کننده در خصوص فرآیند تولید می باشند.

درهمه حال آخرین حرف درج شده بروی میلگرد مربوط به نوع آج و فرآیند تولید می باشند که در بالا به آنها اشاره شد. ابتدای حروف مشخص کننده نوع آج و پس از آن حرف روش تولید درج می گردد. که البته ممکن است حروف یا علامت دیگری هم ببینید این حروف یا علائم در اصل علامت اختصاری نام کارخانه تولیدکننده میلگرد می باشند.

به طور مثال روی میلگرد حرف TH را مشاهده میکنید، که مفهوم آن میلگرد آجدار جناقی با آج 420 و تولید شده با روش ترمیکس می باشد.

در ادامه به معرفی و بررسی علامت اختصاری میلگرد کارخانه‌های کشور می‌پردازیم.

مثال:

نوشتن دیدگاه