امروزه روش‌های زیادی برای تولید میلگرد وجود دارد و هرکدام از آن‌ها دارای خصوصیات منحصربفردی هستند. یکی از این روش‌های تولید، روش ترمکس است. روش ترمکس برای تولید میلگرد فولادی استحکام بالا استفاده می‌شود و فرآیند تولید این محصول نوعی فرآیند ترمودینامیکی خاص است. میلگرد تولید شده با استفاده از روش ترمکس را میلگرد ترمکس می گویند.

ترمکس نام کمپانی مشهوری است که از سال 1949 در صنایع فعالیت دارد. دستگاه های صنعتی ترمکس در زمینه های مختلفی تولید شده اند. یکی از آنها، دستگاه های مورد استفاده در تولید میلگرد TMT یعنی میلگردی که از روش عملیات ترمومکانیکال تولید می گردد، می باشد. کارخانه ای که میلگرد ترمکس تولید میکند، با گرفتن تایید از ترمکس می تواند اقدام به تولید این میلگرد نماید.

میلگرد ترمکس که با روش ترمو مکانیکی تولید می گردد دارای سطحی به مراتب سخت تر از میلگرد معمولی بوده و بخش مرکزی آن از نرمی بیشتری برخوردار است. خواص مکانیکی آن بهبود یافته و برای استفاده در صنعت ساختمان سازی بسیار مناسب می باشد. این دستگاه ها با افزودن عملیات خنک کاری آبی، پس از نورد میلگرد به روش معمولی، باعث افزایش سختی سطحی و در عین حال استحکام میلگرد آجدار می شوند.

تشخیص میلگرد ترمکس

بر روی میلگردهای مختلف، حروف اختصاری خاصی مثل CT  و JT وجود دارد که این علائم نشان دهنده میلگرد ترمکس می باشد. 

  • عبارت CT: برای میلگردهای A3 یا آج 400
  • عبارت JT: برای میلگردهای A2 یا آج 340

در تولید میلگرد به روش ترمکس، شمش فولادی مورد استفاده از کیفیت پایین تری برخوردار می باشد. برای این که شمش مورد استفاده به مقاومت مطلوب برسد، محصول تولیدی را از داخل لوله های آب عبور می دهند. به این شکل، سطح بیرونی به یکباره خنک خواهد شد. این روش باعث می شود که سطح بیرونی میلگرد از مقاومت بالایی برخوردار شود و سطح داخلی نیز از مقاومت پایین تری برخودار گردد.

به این ترتیب، استفاده از این نوع محصول در مناطق زلزله زده باید احتیاط لازم لحاظ گردد. این در حالی است که در روش آلیاژسازی شده، فولاد مورد استفاده در فرآیند فولادسازی و توسط اضافه کردن فروآلیاژها ساخته می شود. علاوه بر این، شمش فولادی مورد استفاده برای تولید این محصول به شکل مورد نیاز ایجاد شده و در نهایت نیز در محیط آزاد و به مرور خنک می شود. در این روش فرایند خنک سازی باعث می شود که که سطح بیرونی و درونی محصول دارای مقاومت یکسانی بوده و برای محیط های زلزله خیز و سازه های تحت فشار مناسب تر می باشد.

خواص فیزیکی میلگرد ترمکس

در روش ترمیکس برای ساخت میلگرد، از شمش‌های فولاد و درصد کمی هم عناصر شیمیایی برای آلیاژسازی استفاده می‎شود .میلگرد تولید شده به روش ترمکس دارای خواص زیر می باشد :

  • حداقل درصد ازدیاد طول : 16 درصد
  • قابلیت جوشکاری با توجه به نیازهای صنعتی
  • نسبت تنش (TS/YS (12/1
  • حداقل استحکام تسلیم 500 نیوتن بر متر مربع می باشد
  • سختی در جداره بیشتر از 260 یکرز و سختی در مرکز حدود 150 الی 160 یکرز

نوشتن دیدگاه